رؤیت‌ هلال ماه

یک قانونی در آیین نامه استخدامی کشور هست که میگه اگر قبل و بعد از یک تعطیلی مرخصی باشی اون ایام تعطیلی که مابینش هم بوده به عنوان مرخصی حساب میشه، یعنی مثلا اگر پنج‌شنبه و شنبه مرخصی بگیری، روز جمعه هم برات مرخصی رد میشه!! البته تا قبل از اینکه بیام شهرداری فقط این قانون را در حد حرف شنیده بودم ولی اینجا انگار واقعا این قانون داره اجرا میشه.
انشاءالله اگه خدا بخواد با خانواده قصد داریم برای عید فطر مشهد باشیم. خب با توجه به اینکه همیشه مسئله استهلال سوژه بوده و همیشه شک و تردید برای روز اعلام عید فطر وجود داشته و همچنین با توجه به تاریخ سفر من که در حالت عادی 2 روز باید مرخصی بگیرم ولی اگر ماه رمضان امسال 29 روز باشه اون 2 روز تبدیل به 4 روز میشه، انگیزه‌ای پیدا کردم که بفهمم از نظر نجومی این رویت هلال ماه به چه شکلی میشه.
با تحقیقات گسترده‌ای(!) که انجام دادم با دو سایت این و این آشنا شدم. همونطور که در عکس زیر مشخصه وضعیت کشور ایران در 29 ماه رمضان در دو حالت شفاف و قرمز رنگ قرار داره.
 
(برای بزرگتر شدن تصویر بر روی آن کلیک کنید)
 
وضعیت قرمز که در نواحی شمالی کشور هست یعنی اینکه هلال ماه قبل از خورشید غروب میکنه پس عملا به هیچ عنوان امکان رویت پذیری وجود نداره.
وضعیت شفاف وضعیتی هست که مربوط به حد دانژون میشه. طبق توضیحاتی که در دو سایت این و این خوندم متوجه شدم که در محدوده شفاف، بالا اومدن ماه کمتر از 7 درجه صورت میگیره و هلال ماه در جدایی کمتر از 7 درجه تشکیل نمیشه. بنابراین غیرقابل رؤیت هست.
این هم وضعیت رؤیت‌پذیری ماه در 30 ماه رمضان.
 
نتیجه‌ای که گرفتم این شد که به طور عادی مرخصی بگیرم و دنبال اقدامات خاص و خارق‌العاده‌ای نباشم.
--------------------
طبق معمول هر دولتی که تازه سر کار میاد و ایده‌های جدید میده این دولت هم برای ماه رمضان امسال ساعات کاری را کم نکرد. منم موافق این طرح بودم البته فقط برای مشاغل اداری! ولی اینکه قضیه یک ساعت دیر شروع شدن بعد از شب‌های
 احیا را اعلام نکرد را به هیچ عنوان دوست نداشتم. حداقل میتونم بگم برای من به شخصه که خیلی سخت بود وقتی تا ساعت 5 بیدار بودم ساعت 7 سر کار برم.
---------------------
خوشحالم که در چند وقت اخیر اتفاقات زیر برای دوستام افتاد:
ازدواج: حجت.نصر ، حمید.مر.تضو.ی ، با.بک.طا.لب.زاده ، حا.مد.مصد.قیان
و بچه دار شدن صمیمی تربن دوست دوران دانشجوییم آقا سعید عزیرم.
---------------------
این که از من پرسیده میشه تو بزرگتری یا داداشت؟ یعنی داداشم جوون مونده یا من پیر شدم؟
/ 2 نظر / 38 بازدید
مهسا

شوما خیلی پیر شدید![شیطان]

مه سو

اون مورد آخر یعنی اینکه مثه داداش دو قلو می مونید!!!زیاد غصه نخور پس!!!![نیشخند]خب ازدواج نمی کنی پیر شدی دیگه!!!!!!!!!عجبااااااااا....هر چی من با داییم و داداشم دعوا می کنم جواب نمی ده اینجام باید بیام با شما دعوا کنم؟!!! ها ها ها؟!!!!! انشالله برا شمام به زودی شرایط ازدواج فراهم شه... خوش سفر باشین.......التماس دعا