چگونه یک کارمند موفق شویم

 خب هر چی باشه بنده نزدیک پنج ماهه کارمندم و تو این چند ماه تجربیات گران قدری (!) به دست آوردم. بد نیست بگم چجوری میشه یه کارمند موفق شد:

1. هر کاری بهت میگن، که موقع انجامش مربوط به بعد میشه را یه جایی یادداشت کن. تجربه ثابت کرده حتی اگه حافظه خوبی هم داری بهش اعتماد نکن، چون مثلا اگه از 100 تا کار 99 تاش هم تو ذهنت بمونه، اما یه دونش یادت بره، همون 1 دونه میشه پیراهن عثمان!
2. همیشه سعی کن بعد از رئیست بری خونه. تجربه ثابت کرده حتی اگه فقط یک روز هم زودتر از رئیست رفته باشی خونه، همون یک روز میشه پیراهن عثمان!
3. تکریم ارباب رجوع را انجام دادن یا ندادن زیاد فرقی به حالت نداره. چون ارباب رجوع های ایرانی همیشه بهت احترام میزارن. هرچند توصیه می کنم تکریم را انجام بدی، چون هیچ کس از آینده خبر نداره!!
4. تا جایی که امکان داره هر کسی از همکارات کاری باهات داره، اون کار را به خودش پاس بده، نذار بیفته گردنت. اگه نشد پاس بده به یه شخص ثالث. ولی در هر صورت خودت قبول نکن. در نهایت اگه راه حل دوم هم نشد، جوری کار را انجام بده که برای دفعه بعد پیشمون شده باشن که کار را به تو بدن.
5. کارهای ارباب رجوع را هم سعی کن ارجاع بدی به بقیه. اینکه آدم خودش را درگیر کار کنه عمل بیهوده ایه. اگه از سرخودت بازش کنی بالاخره یه نفر تو سازمان کارش را انجام میده، زیاد نگران نباش.
6. اگه کاری بهت محول شد ولی به هر دلیلی اون کار تو اون لحظه انجام نشد و باید یکی دو ساعت دیگه انجامش بدی، به افرادی که با اون کار در ارتباطن اطلاع بده. تجربه ثابت کرده هرچند در چنین مواقعی سوال چرا زیاد ازت پرسیده میشه ولی اگه نگفته باشی بهشون آنچنان باهات رفتار میکنن که انگار یه قتل انجام دادی!
7. سعی کن فضول باشی. اینکه با فضولی از همه جا خبر داشته باشی، باعث میشه در مواقع خاص اون اطلاعات به دردت بخوره.
8. پر رو باش. مدیران همیشه افراد پررویی هستند. من فکر میکنم بین پررو بودن و مدیر بودن ارتباط مستقیمی وجود داره.
9. هیچ وقت از تغییرات ناگهانی تعجب نکن. تجربه ثابت کرده از شب تا صبح که همه خوابن جا به جایی های عجیب و غریبی در سازمان اتفاق میفته. پس آمادگی هر خبر خوب و بدی را در تغییرات داشته باش.
10. از نبودن رئیس تو اتاق لذت ببر. تجربه ثابت کرده برخی مدیران، مدیران مولد بحرانن؛ یعنی به محض حضورشون حوادث غیرمترقبه اتفاق میفته. پس سعی کن از نبودنشون کمال استفاده را ببری.
11. در حفظ بیت المال کوشا بودن یا نبودن هیچ فرقی به حالت نداره. تجربه ثابت کرده بعضی از کارمندا چنان از بیت المال استفاده میکنن که آدم دهنش باز میمونه یعنی اینا تو زندگیه شخصیشون هم همینجوری استفاده میکنن؟
12. از شنیدن جمله "به من چه" تعجب نکن. بیشترین جمله ای که تو سازمان میشنوی همینه. سعی کن خودت هم از این جمله استفاده کنی.
13. سعی کن از هر کاری که انجام میدی یه سند کاغذی داشته باشی. قدرت این اسناد برخی اوقات آدم را متحیر میکنه. 

 مواردی که در بالا نوشتم، چیزهایی هست که دارم با چشم خودم میبینم. کاملا واقعی هست.

 

و سخن پایانی:
شعار بزرگ ژاپنی‌ها: اگر یک نفر می تواند کاری را انجام دهد, تو هم می توانی آن را انجام دهی. اگر هیچ کس نمی تواند کاری را انجام دهد، تو باید آن را انجام دهی.
نسخه ایرانی این شعار: اگر کسی می تواند کاری را انجام دهد، اجازه بده آن را انجام دهد. اگر کسی نمی تواند کاری را انجام دهد، چرا ما وقتمان را برای آن تلف کنیم؟!!!
/ 0 نظر / 24 بازدید