در انتخابات باجنبه باشید!

چند سالی هست که منتظر همچین فرصتی بودم که حرف‌هایی را که الان می‌نویسم جایی بگم.

چهار سال پیش در همچین ایامی وقتی کاندیدای ما با رای  مردم انتخاب شد دوستان رقیب حتی اجازه ندادن یک ساعت شیرینی این پیروزی بر کام ما بشینه.
به نظر من روند برگزاری انتخابات در کشورمون به نحوی هست که حتی نمیشه بهش شبهه وارد کرد چه برسه بهش نسبت تقلب داد.
خود بنده از مجریان برگزاری انتخابات هستم که در پست بعدی از خاطرات یک روزه اون می‌نویسم.
چهار سال پیش اومدن و حرف‌هایی بس خنده‌دار زدن، حرف‌هایی مثل اینکه از خودکار حوزه‌ها استفاده نکنید و خودکار با خودتون ببرید. تو مساجد رای ندین و در مدارس رای بدین و کلی حرف خنده‌دار دیگه.

چهار سال خیلی از این حرفا شنیدم حکومت نخواست ما رای بیاریم، یا نذاشتن برنده بشیم، یا رایمون را خوردن، یا صندوق‌ها را اونطور که دوست داشتن پر کردن.
ولی نگفتن چطور حاضر نشدن زمانیکه وزارت کشور ریز آرا تمامی شعب کشور را اعلام کرد، برن از معتمدین اون حوزه‌ها که انتخابات را برگزار کردن سوال بپرسن که آیا آرا صحیح بوده یا نه؟ (معمولا رییس شعبه و چند نفر از منشی‌ها از همون محله‌ای که انتخابات توش برگزار میشه انتخاب میشن)

میگن چطور چهار سال پیش، بعد از 2 ساعت گذشت از زمان پایان انتخابات، وزارت کشور شروع به اعلام نتایج کرد ولی این دوره نمی‌کنه؟ خب نظر من اینه که وزارت کشور اگه بخواد میتونه نتایج انتخابات را حتی تا قبل از ظهر هم اعلام کنه. چون مثلا شلوغ‌ترین صندوق‌ها در شهر ما  که یعنی یک کلان شهره نهایت تعداد آرائشون به حدود 5000 نفر میرسه و در نهایت تا ساعت 3 نیمه شب شمارش آرا را تموم میکنن، پس کاملا مشخصه که میشه حتی صبح زود هم آرا را اعلام کرد. اما چه سیاسیتی پشت این دیر اعلام کردن هست من نمیدونم.

اومدن گفتن چطور چهار سال پیش یکی از سایت‌های طرفدار دولت حتی قبل از شمارش آراء، برنده انتخابات را اعلام کرد؟
این دوستان توی حوزه‌ها نیستن که متوجه بشن حتی قبل از شمارش آرا با توجه به رفتار و صحبت‌های مردم میشه فهمید کدوم کاندیدا طرفدار بیشتری داری و میتونه آرای بیشتری بیاره. (همونطور که تو حوزه ما، ما تعجب میکردیم چطور ممکنه آقای روحانی تو این دوره اینقدر طرفدار داشته باشه)، پس میشه با تجمیع این نظرها حدس زد که کدوم کاندیدا رای میاره.

من نمیگم تخلف به هیچ عنوان وجود نداره، مثلا خیلی زیاد از تطمیع ها و تهدیدها شنیدم (هرچند خودم ندیدم) و به نظرم امکان همچین اعمالی وجود داره، ولی هر چیزی هست پای صندوق نیست، هر چیزی که هست در موقع شمارش آرا نیست.
این وزارت کشوری که الان تقلب نکرد، همون وزارت کشور دولتی هست که بهش گفتن با تقلب اومده بالا.

و اما الان...

نمیدونم اگه حالا منم بگم چطور ممکنه اصفهانی‌ها و مشهدی‌ها به فرزندان خودشون رای نداده باشن، چه حسی پیدا می‌کنند.

نمیدونم اگه حالا منم بریزم تو خیابون و شعار بدم "رای ما رو پس بدین" چی دارن که بگن؟

نمیدونم اگه حالا ما هم به آتش زدن سطل‌های زباله و آسیب زدن به اماکن عمومی دست بزنیم چه دفاعی از رفتارهای قبلی خودشون دارن.

نمیدونم اگه حالا ما هم به واسطه متشنج کردن وضع جامعه، با برخورد نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی مواجه بشیم، برامون خوشحال میشن یا ناراحت.

نمیدونم اگه ما هم کشته‌هایی مثل ندا آقا سلطان و سهراب اعرابی بدیم، میان بگن حکومت اون‌ها را کشت یا نه؟

چرخ سیاست باید بچرخه، جذابیت سیاست به چرخش قدرت‌هاست، همونطور که ممکنه طرفداران فوتبال از قهرمانی مکرر یه تیم خسته بشن و جذابیتی براشون نداشته باشه، تو سیاست هم باید احزاب جابه‌جا بشن. این پیروزی نه آخرین پیروزی شماست نه اولین شکست ما. این چرخ همچنان میچرخه.

حرف آخرم اینه دوسنان، جنبه شکست را داشته باشد. دید خودتون را وسیع کنید و حرف‌های مضحک راجع به نحوه برگزاری اون نزنید.

 

 

 

 

و اما در مورد کاندیدای پیروز اینکه بعد از جلیلی که کمترین وعده را ازش شنیدم (من به جلیلی رای ندادم) تقریبا اونم هیچ قول و وعده‌ای نداد و فقط گفت تلاش میکنه. "تدبیر و امید"
باید اعتراف کنم که چند هفته قبل وقتی یکی از دوستام پرسید امکان نداره به کدوم نامزد رای بدی؟ گفتم روحانی.  عارف برام مقبول‌تر از روحانی بود.
اصولگرا‌ها به خودشون باختن، بهترین سیاست را روحانی و عارف داشتن که در مناظره‌ها حتی یک انتقاد هم از هم نکردند. برعکس اصولگراها که مثل سگ و گربه بهم پریدند. مدیرت هاشمی رفسنجانی و خاتمی هم برای اتحاد اصلاح‌طلبان عالی بود، آخه اصلاح طلب‌ها بزرگ دارند اما اصولگراها اصن معلوم نیست بزرگشون کیه.
من معتقدم این دو چیز روحانی باعث شد نظر مردم بهش جلب بشه، یکی اینکه در مورد انرژی هسته‌ای گفت: «اگر کارخانه‌ها بخوابند، مساله استقلال کشور مطرح می‌شود. اگر مردم دچار مشکلات اقتصادی شود عزت آنها زیر سوال می‌رود باید منافع ملی را ببینیم من گفته‌ام خیلی خوب است که سانتریفیوژها بچرخد اما به شرط اینکه صنعت،‌ اقتصاد و زندگی مردم هم بچرخد.»
و بعدش هم مستندهای انتخاباتی خیلی خوبی که ساخته بود.

من خوشحال میشم رییس جمهور کشورم هر کی که میخواد باشه بتونه وضعیت مردم را در همه زمینه‌ها در سطح مطلوبی نگه داره.
امیدوارم موفق باشه.

/ 15 نظر / 32 بازدید
نمایش نظرات قبلی
انار بانو

سياست كثيفه ..جوانمردانه نيست..اصلا نميدونه جوانمردي چيه ..

منتظر محبوب

آقای سین سین لایک به پستتون و مخصوصاً به جوابی که به کامنت بانوی بهمن ماه دادید گفتنی ها رو گفتید

انار بانو

اجازه نميدن كه ..جوي كه ايجاد ميكنن ..[متفکر]

منتظر محبوب

منم با این جماعت زیاد بحث کردم... اما بی فایده است چون نمیخوان حقایق رو قبول کنن.

ماه...

albate khoob shod nazashtan shirinish be kametoon beshine.... chon deletoon ro mizad :|

ماه...

نه!!!من الانم خوشحال نيستم! بنده از بين بد و بدتر!و بدترين هاااا! بد رو انتخاب كردم... هرچند كارهاي محمود!رو هم ناديده نميگيرم... به نظرم دوره اولش خوب عمل كرد... اين دوره دوم بود كه جو گرفتش!!!

ماه...

به نظرتون خوبي اصلا وجود خارجي داره؟ همه به فكر منافع خودشونن...و كل كل هاي قدرتي شون! اين وسط فقط كمر مردم شكسته ميشه!

نیرا

یعنی با اومدن اینبابا معلوم نیس گل و بلبل بشه حتما!‏ حقیقت اینه که در این دوره هم تقلب شد..مثل چارسال پیش. .قوانین بازیهای سیاسی خیلی پیچیده اس...به هر حال مردم رو فریب می دن!‏ و مردم هزینه اشو می دن..ولی آدمایی هستند که کلا از این اوضاع دارن بهره برداری می کنند و به ریش دوستان ساندیس خور و جیره خور و غیرساندیس خور می خندن...چون هر روز که شما دارین نون رو گرونتر می خرید اینا با خیال آسوده سفر اروپاشونو میرن..اینجاس که واقعا واسه نادانی این ملت متاسف میشی..چه آدمایی شبیه تو چه آدمایی که مخالف تو هستند..در هر دو حالت ضرر کردین

نیرا

تمامی مدارک تقلب شدن چهارسال پیش رو خود احمدی نژاد دو تا نسخه اشو از مملکت به بیرون فرستاده...بعدشم چون حالا تو ندیدی یا اطلاع نداری و با عینک کوچیک خودتو که شهرتون فراتر نمی ره چیزی رو نمی تونی با این قطعیت بگی!‏ باید دقیقا وسط این چیزا باشی...و بدونی چه خبره تا بتونی قضاوت درستی بکنی

ماه...

"اگه" نه!!! بلكه مطمئنن اينجوري شده! بله من هميشه دعا ميكنم...